• +359 886 753023
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Представяне на К. Стоев във Велико Търново и Ямбол

User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Последните за тази пролет представяния на книгата на Калин Стоев "Да бъдеш римлянин в Мизия. Антропонимия и просопография на романизираното население в Горна и Долна Мизия (І-ІІІ век)" ще бъдат във Велико Търново и в Ямбол. Представянията са организирани съвместно с Регионален исторически музей - Велико Търново и Музей на бойната слава - Ямбол.

На 10 май 2018 г. (четвъртък) от 17.30 ч. Ви очакваме в Лапидаруима на Археологическия музей на Велико Търново, ул. Иванка Ботева № 2.  Кален Стоев ще изнесе лекция на тема „Nicopolis ex Bessia = Nicopolis ad Istrum? Какво ни казват дипломите на военните от Равенския флот от 1 август 142 г.“  В лекцията ще бъдат обсъдени четири дипломи на военни от Равенския флот, съдържащи означението за произход Nicopolis ex Bessia. За наличието на Bessia като провинция в дипломите са изказвани вече няколко хипотези. Проблемните кръгове са следните – дали става въпрос за Nicopolis ad Istrum или за Nicopolis ad Nestum; какво се крие зад отбелязването на Bessia на мястото на провинция Thracia – административна грешка или специфична административна или етническа ситуация? Настоящата лекция предлага нов вариант за интерпретация на сведението и го използва за осветляване на някои проблеми от административната и етническата история на Тракия и Мизия през римския период.

На 11 май 2018 г. (петък) от 18.00 ч. в Музея на бойната слава - Ямбол ИК "Тендрил" ще представи книгата на Калин Стоев "Да бъдеш римлянин в Мизия". Специално за жителите и гостите на град Ямбол авторът ще изнесе лекция на тема „Кабиле и военно-административното развитие на римска Тракия (I-III в.)“. Кабиле се явява ключов военен пост в провинция Тракия поне от началото на II в. В лекцията ще бъде обсъдено мястото на военния лагер и агломерацията около него във военно-административната система на римските провинции в днешните български земи. Лекцията акцентира допълнително върху вече изказаното предположение, че Кабиле се е явявал център на извънградска територия, чийто земи в римската епоха постепенно са били превърната в praefectura. Базирайки се на аналогия от административното развитие в римска Тракия и Мизия, ще бъде направен опит чрез примера на Кабиле да се намери континуитета между предримската военно-административна организация (стратегии) и развитието на регионите в Тракия през римската епоха.