Започваме поредица от представяния на нашите издания в цялата страна. Съвместно с ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Регионален исторически музей – Велико Търново, ШУ „Епископ Константин Преславски“ и Историческия музей – Петрич организираме пет представения на книгите: Махиел Кийл „България под османска власт. Събрани съчинения“ и Калин Стоев „Да бъдеш римлянин в Мизия“. Представянията на книгата на д-р Калин Стоев ще бъдат съпътствани от лекция, свързана с изследванията на римската епоха в съответния регион.
По време на представянията всички издания на ИК „Тендрил“ ще бъдат продавани на преференциални цени.
ПРОГРАМА
7 март 2018 г. ВЕЛИКО ТЪРНОВО
13.30 часа, ВТУ Ректорат, Зала ЕВРОПА
МАХИЕЛ КИЙЛ България под османска власт. Събрани съчинения.
Представяне на книгата от доц. д-р Гергана Георгиева
15 март 2018 г. ШУМЕН
16.00 часа, ШУ „Епископ Константин Преславски“, Зала 219
КАЛИН СТОЕВ Да бъдеш римлянин в Мизия. Антропонимия и просопография на романизираното население в Горна и Долна Мизия.
Представяне на ИК „Тендрил“ – Борислав Павлов
Представяне на книгата – доц. д-р Иво Топалилов
Лекция на д-р Калин Стоев Флотът в политиката на Рим на Долния Дунав и в Черноморието (І–ІІІв.) /по епиграфски данни/
[Рим превзема света не само с легионите си, но и с военноморските си сили, които играят ключова роля още в първата от големите му войни – Първата пуническа. Приблизително по същото време, когато започва имперското ѝ развитие, границите на римската свръхдържава стигат до Дунава и Черно море. Имало ли е определена военно-морска и речна политика в региона и каква е била тя е въпрос, на който все още не е отделено специално внимание. Същевременно някои епиграфски данни, свързани с тази тематика, заслужават внимание и изискват нов поглед и интерпретация.
В лекцията ще бъдат представени свидетелства (включително такива, които досега не са привличани в обсъждането на тази проблематика), които изясняват ролята и мястото на римските военноморски сили по Долен Дунав и в Черноморието. Ще бъдат обсъдени няколко ключови военно-политически мероприятия – от времето на Клавдий, Нерон, Траян, Марк Аврелий, Каракала и др. – и ще бъдат изяснени обстоятелствата около създаването на действащите в региона флоти (classis Moesica, classis Perinthia, classis Pontica).]
10 април 2018 г. ПЕТРИЧ
18.30 ч. Голяма зала на Община Петрич
КАЛИН СТОЕВ Да бъдеш римлянин в Мизия. Антропонимия и просопография на романизираното население в Горна и Долна Мизия.
Представяне на ИК „Тендрил“ – Борислав Павлов
Представяне на книгата – д-р Сотир Иванов
Лекция на д-р Калин Стоев "Да служиш във Вечния град.Военни от Хераклея Синтика на служба в преторианските кохорти и градската стража на Рим".
19 април 2018 г. СИЛИСТРА
17.00 ч. Регионален исторически музей – Силистра
КАЛИН СТОЕВ Да бъдеш римлянин в Мизия. Антропонимия и просопография на романизираното население в Горна и Долна Мизия (І – ІІІ в.)
Встъпителни думи от д-р Николай Тодоров, директор на РИМ – Силистра
Представяне на ИК "Тендрил"
Лекция на д-р Калин Стоев и Светлана Ганчева „Неизвестни досега лица от сенатската аристокрация на Дуросторум“.
10 май 2018 г. ВЕЛИКО ТЪРНОВО
Регионален исторически музей – Велико Търново
КАЛИН СТОЕВ Да бъдеш римлянин в Мизия. Антропонимия и просопография на романизираното население в Горна и Долна Мизия.
Представяне на ИК „Тендрил“ – Борислав Павлов
Представяне на книгата
Лекция на д-р Калин Стоев "Nicopolis ex Bessia = Nicopolis ad Istrum? Какво ни казват дипломите на военните от Равенския флот от 1 август 142 г."
В лекцията ще бъдат обсъдени четири дипломи на военни от Равенския флот, съдържащи означението за произход Nicopolis ex Bessia. За наличието на Bessia като провинция в дипломите са изказвани вече няколко хипотези. Проблемните кръгове са следните – дали става въпрос за Nicopolis ad Istrum или за Nicopolis ad Nestum; какво се крие зад отбелязването на Bessia на мястото на провинция Thracia – административна грешка или специфична административна или етническа ситуация? Настоящата лекция предлага нов вариант за интерпретация на сведението и го използва за осветляване на някои проблеми от административната и етническата история на Тракия и Мизия през римския период]
11 май 2018 г. ЯМБОЛ
18.00 Музей на Бойната слава - Ямбол
КАЛИН СТОЕВ Да бъдеш римлянин в Мизия. Антропонимия и просопография на романизираното население в Горна и Долна Мизия.
Представяне на ИК „Тендрил“ – Борислав Павлов
Представяне на книгата
Лекция на д-р Калин Стоев "Кабиле и военно-административното развитие на римска Тракия (I–III в.)"
Кабиле се явява ключов военен пост в провинция Тракия поне от началото на II в. В лекцията ще бъде обсъдено мястото на военния лагер и агломерацията около него във военно-административната система на римските провинции в днешните български земи. Лекцията акцентира допълнително върху вече изказаното предположение, че Кабиле се е явявал център на извънградска територия, чийто земи в римската епоха постепенно са били превърната в praefectura. Базирайки се на аналогия от административното развитие в римска Тракия и Мизия, ще бъде направен опит чрез примера на Кабиле да се намери континуитета между предримската военно-административна организация (стратегии) и развитието на регионите в Тракия през римската епоха.